niedziela, 25 sierpnia 2019

Audacity w pracy polonisty - "obcinanie" podkładów


Audacity jest programem służącym do obróbki plików dźwiękowych. Posiada bardzo wiele funkcji i korzystają z niego nawet profesjonalni muzycy. Czy tego typu program może być potrzebny nauczycielowi języka polskiego? Jak najbardziej, ponieważ to najczęściej poloniści są odpowiedzialni za przygotowywanie różnych akademii, a teraz coraz częściej odchodzi się  od standardowych recytacji przeplatanych piosenkami.
W mojej szkole od dłuższego już czasu cała akademia opiera się na podkładach muzycznych. Unikamy, podobnie jak w radiu, tzw. ciszy. I tu właśnie pojawia się konieczność takiego opracowania dźwiękowego, żeby wszystko miało odpowiednią długość, głośność itd.
Audacity umożliwia docinanie, skracanie, wydłużanie podkładu muzycznego. Możemy dostosować jego tonację do możliwości naszych uczniów. Możemy tworzyć scenki "zmontowane" z różnych tekstów kabaretowych.
Przykładowy skecz nawiązujący do przygotowań gimnazjalisty do egzaminu:
Skecz z posklejanych piosenek

Do zmontowania tego typu ścieżki dźwiękowej wystarcza właśnie Audacity.
Jak to zrobić?
Zacząć trzeba od pobrania programu Audacity (jest bezpłatny).
Pliki, które chcemy "obrobić" powinny być w formacie mp3 lub wav.
Po uruchomieniu programu klikamy "Plik" --> "otwórz" i wybieramy ścieżkę muzyczną, która nas interesuje.

Po "załadowaniu" widzimy coś w rodzaju wykresu fal, zaś u góry będzie widoczny czas. Jeżeli chcemy bardziej precyzyjny widok, wystarczy kliknąć lupkę z "+" w środku.
Aby obciąć ścieżkę klikamy w odpowiednim miejscu kursorem i, trzymając lewy przycisk myszki, przesuwamy do tego miejsca, w którym chcemy skończyć wycinanie. Bardziej polecam jednak zaznaczanie poprzez przytrzymywanie klawisza Shift i przytrzymywania strzałki na klawiaturze. UWAGA! Jeśli zaznaczymy za daleko w prawo, to nie można tego poprawić, naciskając strzałkę w lewo. Musimy zacząć jeszcze raz.
Aby usunąć zaznaczony fragment można użyć Delete lub jednej z opcji znajdujących się na pasku  w Audacity.

Wycinając fragment ze środka utworu pamiętajmy, aby zachować rytm i linię melodyczną piosenki. Dopóki nie zapiszemy nowej ścieżki, można cofać czynności tak jak w każdym innym programie strzałką w lewo znajdującą się obok zaznaczonych powyżej narzędzi.
Aby zapisać naszą poprawioną ścieżkę, klikamy znowu "Plik" --> "Eksportuj" --> "Eksportuj jako wav".Po wybraniu lokalizacji oraz wpisaniu nazwy pojawi się takie okienko. Nie trzeba uzupełniać. Klikamy "OK"
Program zapyta nas jeszcze:
Nie trzeba zapisywać, więc klikamy "Nie". I nasza nowa skrócona ścieżka jest gotowa.
UWAGA: Jeżeli będziemy odtwarzać na innych nośnikach niż komputer/laptop, to prawdopodobnie konieczne będzie przekonwertowanie do mp3. Polecam program ALL Converter Pro.
A dlaczego nie używam od razu "Eksportuj jako mp3"? Trochę chyba z lenistwa, bo nigdy nie chce mi się robić tego, co poleca program Audacity:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz